website logo

Yayınlar ve Çalışmalar

Sosyal Medya Çekilişi

    Günümüzde şirketler sosyal medya platformlarındaki kampanyalarına büyük önem vermektedirler. Bu konuda büyük yatırımlar yapmaktadırlar. Kural olarak çekilişler Milli Piyango İdaresinin sorumluğunda ve izne tabidir. Milli Piyango İdaresinin piyango ve çekilişler hakkındaki 4.10.2006 tarihli yönetmeliğine göre bazı çekilişler izne tabi değildir. Çekiliş ardından verilecek olan hediye rayiç bedelinin 8/6/1959 tarihli ve 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 4. maddesinin e fıkrasında belirtilen istisna tutarının %2’sinin altında kalan çekilişler izne tabi değildir. Bu tutar her yıl değişmektedir. 2021 yılı için bu meblağ 154,06 TL’dir. Eğer verilecek olan ikramiye nakit para ise, bu tür çekilişler miktara bağlı olmaksızın her zaman Milli Piyango İdaresinin iznine tabidir.


    Sosyal medya platformlarında yapılan idarenin iznini gerektirmeyen çekilişlerde de yönetmeliğin diğer hükümleri geçerlidir. Buna göre, çekiliş kuralları için birkaç madde belirleyip ne tür bir içerikle bunu yapacağınızı ve kazananı nasıl duyurmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Çekilişin bütün koşulları kişilere açıkça önceden sunulmalıdır. Detaylar, şartlar ve sonuçlar objektif ve belirlenebilir olmalıdır.

Çekiliş İzni Nasıl Alınır?


   Yönetmelikte belirtilen maddelerin dışında kalan durumlarda çekilişi düzenleyecek olan kişi veya kuruluşların Milli Piyango İdaresine başvurması gerekir. Böyle durumlarda çekilişe izin almak için çekilişte verilecek olan ikramiyelerin toplam rayiç bedelinin %10 fazlasında bir tutar teminat olarak alınır. Milli Piyango İdaresi Bahisler ve Oyunlar Şube Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekir. Bu müracaat yazılı olarak ya da internet ortamında yapılabilir. Eksiksiz olarak hazırlanması gereken çekiliş izin belgeleri bunlardır:

  • Teminat mektubu örneği
  • Dilekçe
  • Dilekçeye ek belgeler
  • Örnek ilan metni
  • Harçların yatırıldığına ilişkin makbuz

Bu belgeler kuruma teslim edildikten sonra başvurular idare tarafından incelenir. İlgili şartları taşıyanlara piyango/çekiliş düzenleme izni verilir.

    Milli Piyango İdaresinin piyango ve çekilişler hakkındaki 4.10.2006 tarihli yönetmeliğinde aykırı sayılan hareketler sayılmıştır. Bunlardan birini yapanlar iki yıl boyunca çekiliş düzenleyemez. ikinci kez ihlalde bulunursa bu süre iki katına çıkar. Ayrıca TCK da suç sayılan hallerden biri varsa bu konuda ayrıca işlem yapılır.  

Sosyal medyada paylaş

Sitemiz üzerinden size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi ziyaret ettiğiniz sürece Çerez ve Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Aydınlatma Metnimizi kabul etmektesiniz. Kapat X