Anonim Şirketlerde Denetim

Anonim Şirketlerde Denetim

Denetim Temel İlkeleri

1. Dışardan denetim ilkesi

2. Bağımsızlık ilkesi

3. Profesyonellik ilkesi

4. Bütünsellik ilkesi

5. Doğrudanlık ilkesi

6. Süreklilik ilkesi

7. Başka görev alma yasağı

8. Sır saklama ve rotasyon ilkesi

 

Özel Denetim

1. Her pay sahibi, pay sahipliği haklarının kullanılabilmesi için gerekli olduğu takdirde ve bilgi alma veya inceleme hakkı daha önce kullanılmışsa, belirli olayların özel bir denetimle açıklığa kavuşturulmasını, gündemde yer almasa bile genel kuruldan isteyebilir.

Genel kurul istemi onaylarsa, şirket veya her bir pay sahibi otuz gün içinde, şirket merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesinden bir özel denetçi atanmasını isteyebilir . Genel Kurulun özel denetim istemini reddetmesi hâlinde ise, üç ay içinde şirket merkezinin bulunduğu yer asliye ticaret mahkemesinden özel denetçi atamasını istenebilir.

2. Pay sahipliği haklarının kullanılabilmesi bakımından gerekli olması;

3. Bilgi alma veya inceleme hakkı daha önce kullanılmış olmalıdır. Limited şirketten faklı olarak, Anonim şirketlerde bu hak yönetim kurundan genel kurulda istenmeli ve genel kurul tutanağıyla tespit edilmelidir.

4. Belirli olayların özel bir denetimle açıklığa kavuşturulması için istenmelidir.; İçeriği ve sınırları belirlenmiş olaylar olmalıdır. (tarih aralıkları belirlenmiş) Şirketin karlılığı, kayıp ve zararları, finansal gidişatı vb.)

** Bu çalışma, Kula Hukuk Bürosu tarafından müvekkillerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Kaynak gösterilmeden kullanıma muvafakatimiz bulunmamaktadır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yayınlar
  • Hukuk Check Up
  • Anonim Şirketlerde Ortaklıktan Çıkma ve Çıkarılma
  • Yatırımcılar İçin İzmir Serbest Bölgeler Rehberi
  • Moritanya ve Türkiye Arasında İşbirliği Anlaşması
  • Koronavirüs (COVID-19) Salgınına Karşı İşletmelere Sağlanan Destekler
  • Sözleşmeli Avukat Bulundurma Zorunluluğu