website logo
Yayınlar ve Çalışmalar

Anonim Şirketlerde Denetim

Denetim Temel İlkeleri

1.Dışardan denetim ilkesi

2.Bağımsızlık ilkesi

3.Profosyönellik ilkesi

4.Bütünsellik ilkesi

5.Doğrudanlık ilkesi

6.Süreklilik ilkesi

7.Başka görev alma yasağı

8.Sır saklama ve rotasyon ilkesi

 

Özel Denetim

1. Her pay sahibi, pay sahipliği haklarının kullanılabilmesi için gerekli olduğu takdirde ve bilgi alma veya inceleme hakkı daha önce kullanılmışsa, belirli olayların özel bir denetimle açıklığa kavuşturulmasını, gündemde yer almasa bile genel kuruldan isteyebilir.

Genel kurul istemi onaylarsa, şirket veya her bir pay sahibi otuz gün içinde, şirket merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesinden bir özel denetçi atanmasını isteyebilir . Genel Kurulun özel denetim istemini reddetmesi hâlinde ise, üç ay içinde şirket merkezinin bulunduğu yer asliye ticaret mahkemesinden özel denetçi atamasını istenebilir.

2. Pay sahipliği haklarının kullanılabilmesi bakımından gerekli olması;

3. Bilgi alma veya inceleme hakkı daha önce kullanılmış olmalıdır. Limited şirketten faklı olarak, Anonim şirketlerde bu hak yönetim kurundan genel kurulda istenmeli ve genel kurul tutanağıyla tespit edilmelidir

4. Belirli olayların özel bir denetimle açıklığa kavuşturulması için istenmelidir.; İçeriği ve sınırları belirlenmiş olaylar olmalıdır. (tarih aralıkları belirlenmiş)Şirketin karlılığı, kayıp ve zararları, finansal gidişatı vb.)

Sosyal medyada paylaş

Sitemiz üzerinden size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi ziyaret ettiğiniz sürece Çerez ve Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Aydınlatma Metnimizi kabul etmektesiniz.