website logo
Yayınlar ve Çalışmalar

İşverenin, İşyerinde, Yeni Koronavirüs (COVID-19 ) İle İlgili Sorumluluğu Nedir?

Koronavirüsü uluslararası boyutta bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Virüsün etkilerinin azalması için işyerlerinde de bazı önlemlerin alınması bu açıdan zorunlu hale gelmiştir.

İşverenin çalışanlara;

  • Gerekli eğitim vermek,
  • İş yerinde ilgili önlemleri almak,

gibi hukuki sorumlulukları bulunmaktadır.

Bu önlemler neler olabilir?

  • İşyeriniz için bir önlem planı oluşturulması,
  • Yeterli hijyenik ortam sağlanması,
  • İSG birimi - İş yeri hekiminizce hastalığın çalışanlar arasında bulaşması ve yayolmasını engelleme amaçlı bir eğitim verilmesi,
  • Yurt dışına çıkmış veya çıkacak çalışanlarınıza ve yurt dışından gelecek misafirlerinize, özellikle yurt dışından tedarik edilerek gönderilen ürünlerle ilgili tedarikçilerin ve bilgilendirilmesine ilişkin söz konusu tedbirlerin ivedilikle alınması.

 

Gerekli önlemlerin alınmaması

Yargıtay'ın emsal bir kararında, H1N1 Virüsu ( Domuz Gribi) nedeniyle hayatını kaybeden çalışan hakkında iş kazası değerlendirmesi yapması karşısında; İşverence gerekli önlemlerin alınmaması durumunda yaşanacak sorunların iş kazası niteliğinde olduğunu ve iş kazası sebebiyle sorumluluk doğurabileceğini önemle hatırlatırız.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için kula@kulahukuk.com e-posta adresinden veya 0232 435 06 04 nolu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

İşverenin Koronavirüs İle İlgili Sorumluluğu Kitapçığı

Sosyal medyada paylaş

Sitemiz üzerinden size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi ziyaret ettiğiniz sürece Çerez ve Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Aydınlatma Metnimizi kabul etmektesiniz.