website logo

Yayınlar ve Çalışmalar

Yabancıların Yurtdışından Altın Getirmesi Mümkün Mü?

Yabancıların Yurtdışından Altın Getirmesi Mümkün Mü?

03.03.2020 tarihli ve 31057 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararında yabancıların yurtdışından gelirken altın getirmesine ilişkin yeni düzenlemeler getirmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti ile vatandaşlık bağı bulunmayan ve ülkemize giriş tarihinde 18 yaşını doldurmuş olan yolcuların beraberinde bir takvim yılı içerisinde kendisinin maliki olduğu en fazla 5 kilogram ağırlığında standart işlenmemiş altını ülkemize getirmeleri serbesttir.

Bu kapsamda ülkemize getirilen standart işlenmemiş altınlar Borsa İstanbul A.Ş tarafından yayımlanan Rafineler Listesinde yer alan rafinelerce üretilmiş olması ve rafinerinin mührünü veya amblemini, ismini taşıması zorunludur. Bu listeye Borsa İstanbul A.Ş internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Ülkemize getirilirken Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan altın beyan formu doldurularak yetkili gümrük idaresine beyan edilmesi gerekmektedir. Bu işlemler için yetkili gümrük idaresi İstanbul Havalimanı Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğüdür.

Varlık Barışı Nedir, Nasıl Başvurulur ve Koşulları Nelerdir?

Varlık Barışı 27 Kasım 202 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7256 sayılı Kanun’la Gelir Vergisi Kanunu‘na eklenen geçici madde 93 ile varlık barışına ilişkin yeni düzenlemeler gelmiştir. Başvuru süresi 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

Varlık Barışıyla gerçek ve tüzel kişilere yurt dışında ve yurt içinde bulunacak varlıklarını kayda alma ve bazı avantajlardan yararlanma olanağı verilmiştir. Düzenlemeye göre yurda getirilecek veya kayda alınacak varlıkların belirli bir tarihten itibaren sahip olunduğuna dair herhangi bir ispat koşulu yoktur.

Yurda getirilecek veya kayda alınacaklar yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ve/veya yurt içinde bulunan içerisinde para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları taşınmazlardır. 30.06.2021 tarihine kadar Türkiye’deki aracı kurumlara ve bankalara beyan edilmesi gerekmektedir. Bildirim yapıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde Türkiye’ye getirilmesi veya Türkiye’deki aracı kurumlara transfer edilmesi gerekmektedir.

Düzenleme kapsamında bulunan yurt dışındaki varlıklardan 17.11.2020 tarihi itibariyle 30.06.2021 tarihine kadar kanuni defterlerde yazılan borcun kapatılmasında kullanılıp defterden düşülürse borcun ödenmesinde kullanılanlar varlık barışına konu olmaz.

Her iki yerde de bulunan varlıklar için herhangi bir vergi öngörülmemiştir. Varlık Barışında yararlanılması sonucunda Türkiye’ye getirenler için vergi incelemesi vergi tarhiyatı da öngörülmemiştir.

Sosyal medyada paylaş

Sitemiz üzerinden size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi ziyaret ettiğiniz sürece Çerez ve Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Aydınlatma Metnimizi kabul etmektesiniz. Kapat X